23.12.2010, 10:38

BICRO odabrao 25 projekata za sufinanciranje u visini od 4,8 milijuna kuna iz POC-a


Vladina agencija nakon uspješne evaluacije odabrala 25 projekata za sufinanciranje iz Programa provjere inovativnog koncepta


Poslovno-inovacijski centar Hrvatske – BICRO nakon zaprimljenih 85 prijava u drugom krugu u Program provjere inovativnog koncepta – PoC (engl. Proof of Concept), pokrenut početkom svibnja, proveo je postupak evaluacije prijavljenih projekata. Evaluacijski odbori po područjima sastavljeni od neovisnih stručnjaka donijeli su preporuke o sufinanciranju za 25 projekata u visini od preko 4,8 .milijuna kuna. Ukupna vrijednost traženih sredstava iznosi gotovo 8 milijuna kuna od čega privatni sektor treba uložiti 3  milijuna kuna u projekte.

Najveći broj projekata je iz područja digitalne tehnologije i ICT-a, te energetike (40%), zatim s po 16% udjela slijede projekti iz područja elektronike i naprednih materijala, tehnologija s primjenom u zdravstvu i  hrana i poljoprivredne tehnologije.. Prijavitelji odabranih projekata su inovativna poduzeća (52%) i znanstvene organizacije čiji su znanstveni rezultati primjenljivi u gospodarstvu (48%).
"Budući je u drugom krugu zaprimljeno gotovo 24% više prijava u odnosu na prvi krug i gotovo tri puta premašen iznos predviđenog proračuna BICRO je u mogućnosti sufinancirati samo 40 posto pozitivno ocijenjenih projekata sukladno listi prvenstva. BICRO i partneri ulažu dodatne napore kako bi osigurali sredstva za sufinanciranje preostalih 60% pozitivno ocijenjenih projekata s liste čekanja" riječi su Dalibora Marijanovića, direktora BICRO-a.

Viša izvršna direktorica Sektora za istraživanje i razvoj dr. sc. Ivana Nagy naglašava "Gledajući projektne prijave u programu, hrvatski znanstvenici i poduzetnici su pokazali da imaju kvalitetne i inovativne projekte. Interes je premašio naša očekivanja, što potvrđuje opravdanost  pokretanja programa za financiranje najranije faze razvoja novih proizvoda. I u drugom krugu je bila velika konkurencija te nije bilo lako odabrati najbolje. S obzirom da su sredstva ograničena jer dolaze iz zajma Svjetske banke i Hrvatskog projekta tehnologijskog razvitka koji uskoro završava,  a javilo se i pozitivno je ocjenjeno znatno više projekata nego nam proračun dopušta financirati, imamo obavezu osigurati dodatna sredstva na čemu intenzivno radimo."

 

Program financiraju Vlada Republike Hrvatske i Svjetska banka, a pokrenut je u suradnji s partnerima: Uredom za transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Znanstveno-tehnologijskim parkom Sveučilišta u Rijeci – SteP Ri, Tehnološkim parkom Varaždin, Tehnološko-inovacijskim centrom Međimurje u okviru Regionalne razvojne agencije Međimurje – REDEA i TERA Tehnopolisom iz Osijeka. Program bespovratnim sredstvima u iznosima od 35.000 do 350.000 kuna po projektu financira provjeru i zaštitu intelektualnog vlasništva, demonstraciju tehničke izvedivosti i izradu funkcionalnog prototipa. Iz Programa je moguće financirati do 75% ukupnih troškova, a preostali dio natjecatelj treba osigurati iz vlastitih ili drugih izvora.

Smisao provjere inovativnog koncepta je utvrditi tehničke karakteristike i komercijalni potencijal rezultata istraživanja čime će se premostiti jaz između istraživanja i razvoja i tržišta. Program provjere inovativnog koncepta podupire predkomercijalne aktivnosti istraživača i poduzetnika na putu razvoja novih proizvoda, usluga i tehnoloških procesa, s ciljem pružanja potpore u ranoj fazi razvoja inovacije, kako bi se pomogao i usmjerio daljnji razvoj i smanjio rizik investicije u kasnijoj fazi.